اولین جشن نیمه شعبان ما در کانادا

ولادت امام زمان ، حضرت مهدی ( عجل الله ) بر  همه مسلمانان جهان مبارک لبخند تشویق

 روز شنبه عصر اینجا جشن نیمه شعبان در موسسه آیت الله خویی برگزار می شد ما هم با عده ای از دوستان شرکت کردیم ، برای بچه ها و بزرگترها مراسم جداگانه ای برگزار شد که امیر حسین خیلی خوشش اومده بود ، بچه ها برای امام زمان نقاشی کشیدند و نامه نوشتند کیک و پاپ کورن خوردند بادکنک و جایزه گرفتند ، برای بچه ها از امام زمان گفته بودند و من  از قبل برای پسرم توضیح داده بودم که امام زمان به امر خدا غایب شده و تنها امام زنده ماست که اتفاقاَ اونجا از بچه ها پرسیده بودند و ظاهراَ امیر حسین هم تنها بچه ای بوده که بلد بوده خلاصه براش خیلی جالب بود .

در پایان مراسم همه پدر و مادرها به اتفاق بچه ها در حیاط موسسه جمع شدیم و دعای فرج رو خواندیم بچه ها با دستهای کوچکشون که رو به آسمون بلند بود و زیر لب دعا رو زمزمه می کردند اشک عده ای رو سرازیر کردند ، نقاشی و نامه های بچه ها رو گذاشته بودند درون تعداد زیادی بادکنک و بعد از پایان دعا بادکنکها رو به سوی آسمون رها کردند . بعد هم صدای خوش اذان مغرب  فضا رو پر کرد و نماز جماعت بر پاشد و بعد هم پذیرایی . راستی چند تا مسابقه هم برگزار شد که من و دوستم نوشین و همسرش به اتفاق 7 نفر دیگه توی یکیش شرکت کردیم که نوشین اول شد و من دوم و یه خانم دیگه سوم که به نفرات اول تا سوم هم به ترتیب بن 20 $ ، 10$ ، 10$ دادند هورامراسم خوبی بود من در اوج شادی حضور قلب خوبی داشتم و خوشحال بودم که با وجود دوری از وطن اینجا امکان برگزاری مراسمی که بهش اعتقاد قلبی داریم وجود داره و ما می تونیم بچه هامون و با فرهنگ ایرانی اسلامی خودمون آشنا کنیم . متاسفانه عده ای از ایرانی ها با ورود به کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و کانادا و ... اولین کاری که می کنن هویت خودشون و کنار می ذارن و تمام تلاششون و می کنن تا خودشون و با فرهنگ همون کشور تطبیق بدن و باز تاسف بیشتر داره که گاهی ایرانی بودن خودشون رو مخفی می کنن . من و همسرم بر این باور هستیم که ما ایرانی ها از لحاظ فرهنگی و تربیتی چیزی کم نداریم که بخواهیم به راحتی کنارش بذاریم بلکه با رفتار شایسته خودمون می تونیم سمبلی از اونچه باشیم که هستیم . ما درست دومین روز ورودمون به کانادا به واسطه دوستان خوبمون خانواده روزبه با این مکان آشنا شدیم که اتفاقاَ مراسم چهلم پدر یکی از ایرانی ها بود و از اون روز به لطف خداوند جمعه هر هفته برای خوندن نماز و دیدار دوستان ایرانی که اکثراَ هم از افراد شایسته و تحصیل کرده اینجا هستند دیدار تازه می کنیم . جای همه دوستاران خالی بود .

پنج شنبه 30 تیر هم عروسی خواهر کوچیکمه از همین جا به خواهر و شوهر خواهر عزیزم تبریک می گم و براشون آرزوی خوشبختی زیر سایه امام زمان رو دارم . امیدوارم در جشن عروسی برادرم و اون یکی خواهرم ایران باشم . قلب

چون محسن روز 5شنبه کلاس داره برنامه ریزی کردیم با مهد کودکی که امیر حسین میره روز جمعه از 30/8 صبح تا 5 بعد از ظهر بریم ساحل ( جریان مهد و براتون و می نویسم )

خوب حالا براتون از فروشگاهها بگم که تو پست قبلی بهتون قولش و داده بودم  :

اول از همه براتون بگم که اینجا شما در هر محله ای که خونه بگیرید هر 5شنبه تعدادی فلایر میاد در خونتون که فروشگاهها جنسهایی که توی اون هفته حراج کردند و توش زدند اما اینم بدونید که گاهی قیمتهای غیر حراج رو هم می زنن و شما به مرور قیمتها دستتون بیاد متوجه میشید گاهی بعضی از چیزها حراج هم نیست مثلاَ این هفته نوعی داروی تقویتی برای بچه ها که به شکل پاستیل طراحی شده و قیمت اصلیش 8$ در فلایر به عنوان حراج خورده بود 7.99 نیشخند

 فروشگاه مکسی : برای خرید میوه ، خوراکی و شوینده ، یخچال گوشت و مرغ حلال داره  ( اسباب بازی اینجا خیلی گرونه ) چند شعبه داره یکیش که ما میریم تو خیابون کودونژ

فروشگاه پلازا در خیابون کودونژ : که مجموعه ای از چندین فروشگاه شامل ( زلر ، کندین تایر ، دولارما و .....) وارد این پلازا بشید دست چپتون یه مغازه وجود داره که قیمت پرده هاش از همه جا ارزونتره من پرده آشپزخونمونو از اینجا خریدم .

زلر : برای خرید لباس بچه که جراج میشه لباسهای خوبی داره ، شوینده و خوراکی

کندین تایر : برای خرید مهتابی و چراغ ، گوشی تلفن ، انواع آچار ، دوچرخه و ....

دولار ما : برای خرید خورده ریز خونه ، لوازم تحریر ، لامپ ( از همه جا ارزونتره ) اسباب بازی برای بچه ها میله پرده ، چسب و ... اغلب اجناس این فروشگاه بین 1 تا 2 $ قیمت داره به ما گفتند از این فروشگاه  مواد خوراکی نخرید .

 المیزان : در ایستگاه گی - کونکوردیا که یک فروشگاه عربیه برای خرید مواد غذایی از جمله مرغ و گوشت حلال

فروشگاه پی آ : که در همین ایستگاه فرارداره ولی من فروشگاه مکسی رو ترجیح میدم

فروشگاه والمارت : که این هم چندین شعبه داره ما شعبه ایستگاه نمور رو میریم برای خرید ظروف آشپزخونه ، دوربین ، شوینده ، خوراکی و .... که بد نیست به سر زدنش می ارزه

 سوزی : همون ایستگاه نمور ( برای خرید لباس برای خانمها ) چشمک

اخوان : خیابان شربروک فروشگاه ایرانی که میگن همه چیزهایی که ایران هست داره ما تا حالا نرفتیم

فروشگاه فارما پیریکس که شبیه داروخانه های خودمونه ولی از دارو و لوازم آرایش تا خوراکی و شوینده و نان و ... داره حتی اداره پست و معمولاَ توی همه محله ها یکی هست .

 فروشگاه  MEGA که حراجی های  خوبی در همه ایام سال برای لباس داره. کد پستی :H8S2L3 و  تلفن 5146371116 با مترو به ایستگاه وندوم روی خط سبز برید و از اونجا با اتوبوس خط 90 غرب باید به این محل برید  کمی بد مسیره ولی به رفتنش می ارزه از طریق گوگل مپ می تونمید پیداش کنید .

فروشگاه ایکاکه به فروشگاه دانشجویی معرفه و برای خرید لوازم خونه خوبه ما خودمون نرفتیم چون فعلاَ لازم نداشتیم ولی میگن قیمتهاش خوبه اگر اشتباه نکنم مترو ایستگاه دوکولژ بعد از اونجا با اتوبوس 175 باید برید که ظاهراَ جلوی درش ایستگاه داره . 

این هم 2 سایت عالی برای flyer ها

http://www.superc.ca/en/index.html

http://montreal.publisac.ca/flyers/home

 

 در پست های بعدی براتون از خاطرات و  جاهایی که رفتیم ، فریت بار، کتابخونه ها و ... خواهم نوشت .

پینوشت :

هفته گذشته از همون جایی که محسن کلاس میره تلفن کردند که یه کلاس برای مبتدی ها با یه معلم داوطلب می خواهیم تشکیل بدیم ( همون جایی که قبلاَ بهتون گفتم شاید برای من هم کلاس بذارن اما تلفن کردند گفتند معلم نیومده تشکیل نمیشه ) اگر خانموتون دوست داره می تونه شرکت کنه . من هم که تو فرانسه هیچی بارم نیست گفتم ساعتش اگر می خوره که امیر حسین تنها نمونه چرا که نمیرم دیدیم کلاس محسن 12 تموم میشه کلاس من 1 شروع میشه و تقریباَ 40 دقیقه از خونه تا کلاس طول میکشه خلاصه قرارشد تو مترو قرار بذاریم امیر و عوض کنیم من از دوشنبه تا چهارشنبه روزی 2 ساعت کلاس دارم که میشه هفته ای 6 ساعت ولی محسن هفته ای 4 روز میره روزی 3 ساعت که میشه هفته ای 12 ساعت . روز دوشنبه رفتم کلاس خوب بود فقط چون معلممون تجربه نداره از روی جزوه خاصی هم درس نمیده برای من سخته اما خوشحالم چون با کمک محسن همین سه روز کلی اوضاع برام بهتر از روز اول شده راستی روز سه شنبه امیر حسین روز مهدش بود ( یادم نرفته براتون میگم ) گذاشتمش که خودم هم برم کتابخونه کمی مطالعه کنم که دیدم اون کتابخونه روزهای سه شنبه تا ظهر بسته است رفتم فروشگاه مکسی دیگه داشتم میومدم که سارا و همسرش رو دیدم اونها هم آرش رو گذاشته بودند مهد خلاصه قرارشد آقا هادی هم بیاد تو کلاسهای ما شرکت کنه الان تو کلاس 2 نفر ایرانی ، 2 نفر عرب که یکیشون مصری و اون یکی اهل مراکش، یک نفر هندی ، یک نفر چینی و یک نفر هم کلمبیایی هست .

خدا رو شکر خیلی دلم می خواست تا شروع کلاسهای جدید برم کلاس و با زبان فرانسه آشنا بشم .

شاد و پیروز و سربلند باشید . دعای خیر رو فراموش نکنید . بای بای

 

 

  
نویسنده : محسن و مریم ; ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٠
تگ ها :

انجام کارهای اولیه

سلام دوستای خوب از همه شما به خاطر پیامهای پر مهرتون ممنویم و برای همه شما اول آرزوی سلامتی و بعد رسیدن به آرزوها تون رو داریم .لبخند فرشته

گرفتن خونه و خرید لوازم :

مطلب اول در مورد خونه می خوام بگم ظاهراَ پست قبلی من عده ای از دوستان رو نگران کرده اما نگران نباشید . خونه ای که ما اجاره کردیم از لحاظ محله خیلی خوبه منظورم اینه که اولاَ دسترسی خیلی خوبی به خط اتوبوس و مترو داره که برای ما تازه واردها مهمه دوم به چند فروشگاه که برای خرید ما تازه واردین مناسبه نزدیکه و دیگه اینکه از لحاظ  مسایل اخلاقی برای ما که بچه دار هستیم مناسبه و ما از این لحاظ مشکلی نداریم . در ضمن از لحاظ امنیت مشکلی نداره ، وجود استخر سرپوشیده و سونا در ساختمون که زمستونها هم قابل استفاده است . نور خوبی که ساختمون ما نسبت به سایر ساختمونها داره چون ما از تمام اتاقها پنجره های بزرگ رو به بیرون داریم . ( همه خونه ها اجاق گاز و یخچال دارند + معمولاَ در هر طبقه یک اتاق لاندری هست که با انداختن 2 تا سکه 1 دلاری لباسها رو می شوره و آب میکشه و کنارش هم یک خشک کنه که اون هم با 2$ لباسها رو خشک می کنه البته من از خشک کن استفاده نمی کنم چون در همون قسمت آبکشی آبش گرفته میشه . نگران بهداشتش نباشید چون خود من هم خیلی نگران بودم ولی اینجا مواد لباسشویی همه ضد عفونی می کنن و تا حالا اینجا کسی با مشکل مواجه نشده اما باز هم من برای احتیاط لباسهای پسرم رو با دست می شورم چون تو ساختمون ما داشتن لباسشویی در واحدها ممنوعه اما همه ساختمونها اینطور نیست چون بعضی از دوستان دارند . )

خونه ای که ما اجاره کردیم مقداری وسایل اولیه زندگی داشت که البته برای اونها پول جداگانه پرداخت کردیم و چون ما این وسایل رو به انتخاب خودمون نخردیده بودیم با سلیقه من جور نبود . اما اصلاَ برام مهم نیست به چند دلیل اول اینکه از راه که رسیدیم راحت بودیم و لوازم اولیه که احتیاج ما رو برآورده کنه حاضر بود و برای ما که بچه دار هستیم و در روزهای اول ورود شب و روزهامون به هم ریخته بود و پسرم به پیاده روی زیاد عادت نداشت ، مشکل بود علاوه بر انجام کارهای اداری که انجامش تو روزهای اول واجبه بحواهیم در به در دنبال خونه بگردیم که تازه به شهر هم آشنایی زیادی نداشتیم و نمیدونستیم هر قسمت شهر چه جوریه و اصلاَ کجا بهتره ؟ تازه بعدش بگردیم دونه دونه دنبال خرید مبل و میز و تخت و ... که هم هزینه بیشتری متحمل می شدیم تا این اسبابها رو بیاریم خونمون . از طرفی مطمئن بودیم کسانی که توی این خونه بودند اهل نگهداری از حیوانات نبودند و خونه از این لحاظ تمییز بود چون من خودم با داشتن حیوانات در خونه مشکل دارم و خدا رو شکر نگهداری از حیوانات در ساختمون ما ممنوعه . لبخند

وصعیت کار و تحصیل در مونترال :

ببینید هر کسی شرایط و روحیه خودش رو داره ولی اون چیزی که واقعیته اینه که همه  مهاجرهای شهر مونترال باید بپذیریم که اینجا یک شهر دانشگاهیه و برای کسانی که هدفشون ادامه تحصیله ایده آله به شرط داشتن خوب دانش زبان به خصوص فرانسه برای تحصیل در دانشگاههای فرانسه زبان و درست بر عکس اینجا کار خیلی خیلی سخت پیدا میشه و ممکنه شما تا مدتها مجبور باشید از جیب بخورید به همین خاطر باید به فکر درست خرج کردن باشید تا به مشکل نخورید اما اینو بگم شما بعد از پذیرش از دانشگاه می تونید بورس و وام بگیرید و چون ما هنوز به اون مرحله نرسیدیم از جزییاتش خبر ندارم .

انجام کارهای اداری اولیه : مژه

ما تا الان  برای گرفتن سین نامبر و بیمه اقدام کردیم که در پست قبلی براتون گفتم . بیمه 3 ماه بعد از اقدام  قابل استفاده است و کارت پی آر هم فکر می کنم 2 ماه طول بکشه تا برسه . بعد هم ویکند بود و ما دوشنبه در بانک آر بی سی حساب باز کردیم که همون روز به ما کارتهای موقت دیبت کارت رو دادند و هفته بعدش هم کارتهای اصلی رسید 2 روز پیش هم دسته چکهامون اومد اما بعد از گذشت 20 روز هنوز خبری از کارتهای اعتباری نیست در حالیکه 10 روزه صادر شده که فکر می کنم مربوط به اعتصاب اداره پست باشه از روزی که ما اومدیم اینجا اداره پست در اعتراض بوده ولی شنیدم یکی دو روزه اعتصابش رو شکسته امیدوارم همین طور باشه . از بانک یک  صندوق امانات هم گرفتیم که تا 6 ماه رایگانه .

در کلاسهای زبان فول تایم هم ثبت نام کردیم . و برای 11 جون روز تعیین سطحمونه و از 17 ماه اوت هم کلاسها شروع میشه . هفته ای 5 روز از صبح تا عصر هنوز ساعتش رو نمی دونم ولی فکر کنم هر روز 6 ساعت باشه . همون کلاسهایی که حقوق هم بهمون تعلق می گیره هوراهورا

برای کلاسهای پارت تایم تابستون هم اقدام کردیم که چون دیر متوجه شدیم افسوس فعلاَ فقط محسن ثبت نام کرده و برای من گفتند تا آخر هفته خبر می دن که جا دارن یا نه سوال از 4 جولای هم این کلاسها شروع میشه . ما بعد از کلی دوندگی اینجا رو پیدا کردیم که مهد هم برای پسرمون داره دعا کنید همین جا جور بشه تا شروع کلاسهای اصلی از فرصتمون یه بهره ای ببریم و امیر هم با رفتن به دی کر ( مهد ) کمی با زبان فرانسه آشنا بشه . لازم به ذکره که بهتون بگم این کلاسها هم رایگانه بغل و معمولاَ از هفته ای 6 ساعت تا هفته ای 12 ساعت داره که ما هفته ای 12 ساعت رو خواستیم و معمولاَ در نوبت صبح و عصر تشکیل میشه که ما شیفت صبح رو خواستیم میشه هفته ای 4 روز .

مهد و مدرسه برای بچه ها :

 در مورد مدرسه بچه ها هم من خودم تا قبل از اومدن از هر کسی می پرسیدم جواب درست نمی گرفتم می دونم سوال خیلی ها هست . اینجا تا 4 سالگی میرن دی کر یا همون مهد کودک خودمون که برای مهد دولتی خیلی باید بگردی تا جای خالی پیدا بشه و اینطور که معلومه خانمها قبل از بارداری یا به محض بارداری برای بچه هاشون مهد رزرو می کنن تا بعد از به دنیا اومدن زودتر نوبت شون بشه  تعجب. علتش هم اینه که اینجا دولت شرایط زیادی برای مهد ها میذاره تا کیفیت کارشون پایین نیاد یکیش تعداد بچه ها با توجه به تعداد مربی ها ست و ... دیگه اینکه اینجا دو جور دی کر هست یکی برای بچه های کوچک که می گن بیبی که تا 2 یا 5/2 سال و دیگه دی کرهای بزرگ که برای بچه های از این سن تا سن مدرسه  که خیلی امکانات داره و آموزش های متفاوت . اینجا برای مهد های دولتی خانواده ها روزی 7$ و دولت روزی 25$ برای هر بچه به مهد پرداخت می کنن که خانواده هایی که مثل ما پدر و مادر هر دو کلاس میرن دولت 7$ رو روی پول کلاسها به مادر پرداخت می کنه . و در صورتی که از مهد خصوصی استفاده کنید مبلغ نگهداری روزانه از 32$ تا 42$ متفاوته و دولت تنها 70% این مبلغ رو به شما برمی گردونه  . نگران

در مورد مدرسه بچه هایی که تا پایان اوت هر سال 4 سالشون تمام بشه وارد پیش دبستانی میشن و 2 سال پیش دبستانی دارن و بعد از اینکه  6 سالشون تموم بشه کلاس اولی میشن . اما مطلب مهم : نگران مدرسه ها نباشید اینجا بچه ها در هر سنی از مدرسه که بیان از هیچ درسی عقب نمیمونند چون سیستم آموزشی با ایران متفاوته این چیزی که کسانی که از ما بیش تر تجربه دارن میگن .

ما برای ثبت نام پسرمون به یکی از مدرسه های نزدیک خونه مراجعه کردیم بهمون گفتند مدرسه نزدیکتر به خونه شما هست و آدرس اونجا رو به ما دادند که باید اونجا بره از طرفی چون پسر شما فرانسه نمی دونه اگر سر کلاس با بچه هایی باشه که اینجا دی کر رفتن و فرانسه بلدن اذیت میشه به ما یه آدرسی دادن در خیابان شربروک که یه ساختمون شبیه آموزش و پرورش خودمون بود رفتیم اونجا و ظرف مدت چند دقیقه ثبت نامش انجام شد و همون آدرس مدرسه ای رو که مدرسه قبلی به ما داده بود رو دادند و گفتند شما برید تا چند وقت دیگه یه نامه براتون میاد که همه چیز رو براتون توش توضیح دادند با اون برگه به مدرسه مراجعه کنید و مدرسه ار تاریخ 29 آگوست شروع میشه .

باز هم خسته شدم چون به تایپ با لب تاب هم عادت ندارم و مرتب نوشته هام می پره هر مطلب رو چند بار تایپ کردم تا به اینجا رسیده اگر در مورد چیزی از اینجا می خواهید بدونید برام پیغام بذارید تا جاییکه برامون مقدور باشه براتون در پست های بعدی خواهیم نوشت اما خودم می خوام از اوضاع خرید و فروشگاهها تا جاییکه در این مدت کم آشنا شدم و خاطرات خودمون از این یک ماه بنویسم . دعا خیر یادتون نره .

این هم لینک شرکت کنپارس برای اجاره موقت آپارتمان :

http://www.parscanada.com/arrivalServices.aspx

عید سعید مبعث بر همه شما هموطنان عزیز مبارک تشویق

 پینوشت :

چون خیلی از دوستان با پیامهای خصوصی و غیر خصوصی در مورد قیمت اجاره خونه و هزینه ای که کنپارس از ما بابت پیداکردن حونه از ما گرفته پرسیده بودند ترجیح دادیم اونو در یک پینوشت بذاریم .

دوستان خونه ای که ما گرفتیم شرایطش فرق داشت  قبلاَ  تحت اجاره شزکت کنپارس بود و می خواستند خونه رو به مالکش برگردونند که ما یک ماه سابلت کردیم و بعد از یک ماه قرارداد به خودمون منتقل شد در ضمن لازم است همین جا بابت زحماتی که آقای مختاری و آقای روزبه برای ما کشیدند تشکر فراوان کنیم . شما برای اطلاعات بیشتر می تونید به سایت کنپارس مراجعه کنید و با شماره تلفن شرکت تماس بگیرید .

 

  
نویسنده : محسن و مریم ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠
تگ ها :