اآغاز زندگی در مونترال

سلامی دوباره

بعد از انجام کارها در این مرحله که در پست قبلی براتون نوشتیم ما رو همون آقا به قسمت مهاجرین کبک برد و در اونجا هم یک سری سوالات پرسیدند و در کامپیوتر وارد کردند سپس یک برگه به ما دادند که آدرس اداره سریس کانادا برای گرفتن سین نامبر همون شماره ملی خودمون ( ببخشید نمی دونم چرا نمی تونم انگلیسی تایپ کنم )  و اداره بیمه و در ضمن تاریخی رو برای شرکت در یک جلسه توجیهی با هماهنگی خودمون تعیین کردند که در اون جلسه شما رو برای ثبت نام در کلاسهای زبان ، ثبت نام مهد کودک یا مدرسه فرزند تون ، شماره های مورد نیاز مثل پلیس و اورژانس و ... خدماتی که رایگان می تونید دریافت کنید و یا شما می تونید هزینه پرداختیتون رو از دولت بگیرید و خیلی چیزهای دیگه راهنمایی می کنن .

برگردیم به فرودگاه در نهایت اون خانم ورود ما رو به کانادا خوش آمد گفت این کارها تقریباً ٢ ساعت طول کشید و ما حدود ساعت ۴۵/٢ بعد از ظهر به وفت مونترال و ساعت ٣٠/١١ پنج شنبه شب به وقت تهران به قسمت خروج آمدیم . دوستمون زحمت کشیدند و اومدند دنبالمون و ما با راهنمایی ایشون اول نفری یک کارت مترو ( اوپوس ) گرفتیم که این کارت برای استفاده نا محدود از مترو و اتوبوس برای مدت زمان یک ماه است . بعد هم از فروشگاهی به نام مترو و فارماپیریکس برای صبحانه خرید کردیم و رفتیم به سمت منزل خودمون که باز دوستمون زحمت کشیده بودند و با کمک شرکت کنپارس این خونه رو برامون گرفته بودند رفتیم و شام هم لطف کردند ما رو به منزل خودشون بردند و بعد از شام برای استراخت به خونه خودمون اومدیم . منزل ما در قسمت مرکزی شهر در خیابان کوددونژ قرار داره محل خوبی برای تازه واردهاست به ایستگاه اتوبوس و مترو دسترسی خوبی داره و چندین فروشگاه که خرید از اونها به نفع تازه واردینه در همین خیابون قرار داره . ما به راحتی می تونیم جمعه شبها به مسجد بریم و برگردیم . منزل ما ٧ طبقه داره که در طبقه هفتم سونا و استخر داره که استفاده از اون از ساعت ٩ صبح تا ٩ شب مجازه بسیار تمیزه و خوبی اون اینه که سر پوشیده است و زمستونها هم قابل استفاده است و همیشه خلوته . اما در کل فرم زندگی اینجا با ایران کاملاً متفاوته اگر اهل زندگی لوکس و آنچنانی هستید اینجا براتون مناسب نیست اینجا خونه ها و مردم بسیار ساده است .  باورتون شاید نشه اینجا خبری از آیفون تصویری که نیست هیچی آیفون معمولی هم ندارن اینجا زنگ در به همون گوشی تلفن وصله و با تلفن در رو باز می کنن . چند روز پیش اینجا بارون خیلی شدیدی بارید مثل همون بارونهای هندی خیلی از دخترهای امروزی از اون چکمه پلاستیکی رنگیها که چند سال پیش توی کفش ملی خودمون به چشم می خورد پوشیده بودند خیلی ها از زن و مرد با دمپایی پلاستیکی و لباسهای راحت میان بیرون و خیلی حیلی ساده می گردن اما احترام به قوانین ، آرامش ، رعایت حقوق دیگران اینجا ارزشمنده . بعداً بیشتر براتون خواهیم نوشت .

این رو صادقانه می گم چون شاید شما هم با این مورد مواجه بشید . وفتی وارد آپارتمانمون شدم از موقعیتش و مدلش خوشم اومد ولی لوازم خونه بد جوری تو ذوقم خورد . وقتی شب یرگشتیم خونه اونقدر خسته بودم که سریع خوابم برد ولی از غصه خونه ٣،۴ ساعت بعد بیدار شدم و بی خوابی زد به سرم هر کاری می کردم خوابم نمی رفت نمی دونید چقدر ناراحت بودم آخر بلند شدم اومدم این اتاق و به خونه نگاه می کردم . محسن و امیر حسین هم خواب بودند . روی مبل نشستم و با خودم فکر می کردم بعد با خودم گفتم دختر یادت نره تو برای چه هدفی مهاجرت کردی مگه برای این چیزها بلند شدی اومدی که غصه می خوری اگر بخوای فکرت و برای این چیزها بذاری از هدفت جا می مونی ، فکر شوهرت هم خراب می کنی جلوی پیشرفت اون و بچه ات رو هم می گیری . خدا رو شکر کن اگر عرضه داری با همین چیزهایی که داری باید این خونه رو به دل خودت خوشگلش کنی . بلند شدم از آشپزخونه شروع کردم به تمیز کردن و چیدن وسایل به سلیقه خودم . اونقدر کار کردم که محسن و امیر بیدار شدن و صبحانه خوردیم و رفتیم بیرون برای انجام کارهای بیمه و گرفتن سین نامبر . بعداً که یکی از دوستان که در طیقه پایین همین ساخنمون ساکنن و قبلاً اینجا رو دیده بود اومد و خونمون و دید گفت اینجا چقدر فرق کرده و اصلاً با قبلاً قابل مقایسه نیست . خودم هم الان خیلی خیلی خونمون و دوست دارم . به شما دوستان توصیه می کنم اینجا باید از خیلی توقعاتتون از زندگی کم کنید زندگی اینجا با زندگی در ایران متفاوته باید به ساده زیستی عادت کنید و خوبی اینجا همینه که شما رو گرفتار تجملات نمی کنه اینجا از چشم و هم چشمی اگر خودتون نکنید خبری نیست اینجا نباید خانمها نقش سازنده شون فراموش کنن اگر با هدفی محکم اومدید برای رسیدن بهش تلاش کنید که تلاش شما به امید خدا بی نتیجه نخواهد ماند اینجا باید همسران ملاحظه همدیگرو بکنن و به هم روحیه بدن از هر فرصتی برای ساختن روحیه تون استفاده کنید . با ورود به اینجا خدا رو فراموش نکنید که هیچ کس بیش از خدا شما رو حمایت نمی کنه . باز هم براتون در این موردها خواهم نوشت .

این رو برای دوستانی می نویسم که در بدو ورود در مونترال کسی رو ندارن شما به راحتی می تونید با دفتر شرکت کنپارس در تهران تماس بگیرید و از خدمات بعد از مهاجرتشون استفاده کنید که شامل گرفتن محل اسکان ، راهنمایی شما برای انجام کارهای اولیه در بدو ورود خواهد بود . ما از خونمون که با راهنمایی و کمک همین دوستان گرفتیم راضی هستیم و در حال حاضر مشکل خاصی نداریم .

 

  
نویسنده : محسن و مریم ; ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :