انجام کارهای اولیه

سلام دوستای خوب از همه شما به خاطر پیامهای پر مهرتون ممنویم و برای همه شما اول آرزوی سلامتی و بعد رسیدن به آرزوها تون رو داریم .لبخند فرشته

گرفتن خونه و خرید لوازم :

مطلب اول در مورد خونه می خوام بگم ظاهراَ پست قبلی من عده ای از دوستان رو نگران کرده اما نگران نباشید . خونه ای که ما اجاره کردیم از لحاظ محله خیلی خوبه منظورم اینه که اولاَ دسترسی خیلی خوبی به خط اتوبوس و مترو داره که برای ما تازه واردها مهمه دوم به چند فروشگاه که برای خرید ما تازه واردین مناسبه نزدیکه و دیگه اینکه از لحاظ  مسایل اخلاقی برای ما که بچه دار هستیم مناسبه و ما از این لحاظ مشکلی نداریم . در ضمن از لحاظ امنیت مشکلی نداره ، وجود استخر سرپوشیده و سونا در ساختمون که زمستونها هم قابل استفاده است . نور خوبی که ساختمون ما نسبت به سایر ساختمونها داره چون ما از تمام اتاقها پنجره های بزرگ رو به بیرون داریم . ( همه خونه ها اجاق گاز و یخچال دارند + معمولاَ در هر طبقه یک اتاق لاندری هست که با انداختن 2 تا سکه 1 دلاری لباسها رو می شوره و آب میکشه و کنارش هم یک خشک کنه که اون هم با 2$ لباسها رو خشک می کنه البته من از خشک کن استفاده نمی کنم چون در همون قسمت آبکشی آبش گرفته میشه . نگران بهداشتش نباشید چون خود من هم خیلی نگران بودم ولی اینجا مواد لباسشویی همه ضد عفونی می کنن و تا حالا اینجا کسی با مشکل مواجه نشده اما باز هم من برای احتیاط لباسهای پسرم رو با دست می شورم چون تو ساختمون ما داشتن لباسشویی در واحدها ممنوعه اما همه ساختمونها اینطور نیست چون بعضی از دوستان دارند . )

خونه ای که ما اجاره کردیم مقداری وسایل اولیه زندگی داشت که البته برای اونها پول جداگانه پرداخت کردیم و چون ما این وسایل رو به انتخاب خودمون نخردیده بودیم با سلیقه من جور نبود . اما اصلاَ برام مهم نیست به چند دلیل اول اینکه از راه که رسیدیم راحت بودیم و لوازم اولیه که احتیاج ما رو برآورده کنه حاضر بود و برای ما که بچه دار هستیم و در روزهای اول ورود شب و روزهامون به هم ریخته بود و پسرم به پیاده روی زیاد عادت نداشت ، مشکل بود علاوه بر انجام کارهای اداری که انجامش تو روزهای اول واجبه بحواهیم در به در دنبال خونه بگردیم که تازه به شهر هم آشنایی زیادی نداشتیم و نمیدونستیم هر قسمت شهر چه جوریه و اصلاَ کجا بهتره ؟ تازه بعدش بگردیم دونه دونه دنبال خرید مبل و میز و تخت و ... که هم هزینه بیشتری متحمل می شدیم تا این اسبابها رو بیاریم خونمون . از طرفی مطمئن بودیم کسانی که توی این خونه بودند اهل نگهداری از حیوانات نبودند و خونه از این لحاظ تمییز بود چون من خودم با داشتن حیوانات در خونه مشکل دارم و خدا رو شکر نگهداری از حیوانات در ساختمون ما ممنوعه . لبخند

وصعیت کار و تحصیل در مونترال :

ببینید هر کسی شرایط و روحیه خودش رو داره ولی اون چیزی که واقعیته اینه که همه  مهاجرهای شهر مونترال باید بپذیریم که اینجا یک شهر دانشگاهیه و برای کسانی که هدفشون ادامه تحصیله ایده آله به شرط داشتن خوب دانش زبان به خصوص فرانسه برای تحصیل در دانشگاههای فرانسه زبان و درست بر عکس اینجا کار خیلی خیلی سخت پیدا میشه و ممکنه شما تا مدتها مجبور باشید از جیب بخورید به همین خاطر باید به فکر درست خرج کردن باشید تا به مشکل نخورید اما اینو بگم شما بعد از پذیرش از دانشگاه می تونید بورس و وام بگیرید و چون ما هنوز به اون مرحله نرسیدیم از جزییاتش خبر ندارم .

انجام کارهای اداری اولیه : مژه

ما تا الان  برای گرفتن سین نامبر و بیمه اقدام کردیم که در پست قبلی براتون گفتم . بیمه 3 ماه بعد از اقدام  قابل استفاده است و کارت پی آر هم فکر می کنم 2 ماه طول بکشه تا برسه . بعد هم ویکند بود و ما دوشنبه در بانک آر بی سی حساب باز کردیم که همون روز به ما کارتهای موقت دیبت کارت رو دادند و هفته بعدش هم کارتهای اصلی رسید 2 روز پیش هم دسته چکهامون اومد اما بعد از گذشت 20 روز هنوز خبری از کارتهای اعتباری نیست در حالیکه 10 روزه صادر شده که فکر می کنم مربوط به اعتصاب اداره پست باشه از روزی که ما اومدیم اینجا اداره پست در اعتراض بوده ولی شنیدم یکی دو روزه اعتصابش رو شکسته امیدوارم همین طور باشه . از بانک یک  صندوق امانات هم گرفتیم که تا 6 ماه رایگانه .

در کلاسهای زبان فول تایم هم ثبت نام کردیم . و برای 11 جون روز تعیین سطحمونه و از 17 ماه اوت هم کلاسها شروع میشه . هفته ای 5 روز از صبح تا عصر هنوز ساعتش رو نمی دونم ولی فکر کنم هر روز 6 ساعت باشه . همون کلاسهایی که حقوق هم بهمون تعلق می گیره هوراهورا

برای کلاسهای پارت تایم تابستون هم اقدام کردیم که چون دیر متوجه شدیم افسوس فعلاَ فقط محسن ثبت نام کرده و برای من گفتند تا آخر هفته خبر می دن که جا دارن یا نه سوال از 4 جولای هم این کلاسها شروع میشه . ما بعد از کلی دوندگی اینجا رو پیدا کردیم که مهد هم برای پسرمون داره دعا کنید همین جا جور بشه تا شروع کلاسهای اصلی از فرصتمون یه بهره ای ببریم و امیر هم با رفتن به دی کر ( مهد ) کمی با زبان فرانسه آشنا بشه . لازم به ذکره که بهتون بگم این کلاسها هم رایگانه بغل و معمولاَ از هفته ای 6 ساعت تا هفته ای 12 ساعت داره که ما هفته ای 12 ساعت رو خواستیم و معمولاَ در نوبت صبح و عصر تشکیل میشه که ما شیفت صبح رو خواستیم میشه هفته ای 4 روز .

مهد و مدرسه برای بچه ها :

 در مورد مدرسه بچه ها هم من خودم تا قبل از اومدن از هر کسی می پرسیدم جواب درست نمی گرفتم می دونم سوال خیلی ها هست . اینجا تا 4 سالگی میرن دی کر یا همون مهد کودک خودمون که برای مهد دولتی خیلی باید بگردی تا جای خالی پیدا بشه و اینطور که معلومه خانمها قبل از بارداری یا به محض بارداری برای بچه هاشون مهد رزرو می کنن تا بعد از به دنیا اومدن زودتر نوبت شون بشه  تعجب. علتش هم اینه که اینجا دولت شرایط زیادی برای مهد ها میذاره تا کیفیت کارشون پایین نیاد یکیش تعداد بچه ها با توجه به تعداد مربی ها ست و ... دیگه اینکه اینجا دو جور دی کر هست یکی برای بچه های کوچک که می گن بیبی که تا 2 یا 5/2 سال و دیگه دی کرهای بزرگ که برای بچه های از این سن تا سن مدرسه  که خیلی امکانات داره و آموزش های متفاوت . اینجا برای مهد های دولتی خانواده ها روزی 7$ و دولت روزی 25$ برای هر بچه به مهد پرداخت می کنن که خانواده هایی که مثل ما پدر و مادر هر دو کلاس میرن دولت 7$ رو روی پول کلاسها به مادر پرداخت می کنه . و در صورتی که از مهد خصوصی استفاده کنید مبلغ نگهداری روزانه از 32$ تا 42$ متفاوته و دولت تنها 70% این مبلغ رو به شما برمی گردونه  . نگران

در مورد مدرسه بچه هایی که تا پایان اوت هر سال 4 سالشون تمام بشه وارد پیش دبستانی میشن و 2 سال پیش دبستانی دارن و بعد از اینکه  6 سالشون تموم بشه کلاس اولی میشن . اما مطلب مهم : نگران مدرسه ها نباشید اینجا بچه ها در هر سنی از مدرسه که بیان از هیچ درسی عقب نمیمونند چون سیستم آموزشی با ایران متفاوته این چیزی که کسانی که از ما بیش تر تجربه دارن میگن .

ما برای ثبت نام پسرمون به یکی از مدرسه های نزدیک خونه مراجعه کردیم بهمون گفتند مدرسه نزدیکتر به خونه شما هست و آدرس اونجا رو به ما دادند که باید اونجا بره از طرفی چون پسر شما فرانسه نمی دونه اگر سر کلاس با بچه هایی باشه که اینجا دی کر رفتن و فرانسه بلدن اذیت میشه به ما یه آدرسی دادن در خیابان شربروک که یه ساختمون شبیه آموزش و پرورش خودمون بود رفتیم اونجا و ظرف مدت چند دقیقه ثبت نامش انجام شد و همون آدرس مدرسه ای رو که مدرسه قبلی به ما داده بود رو دادند و گفتند شما برید تا چند وقت دیگه یه نامه براتون میاد که همه چیز رو براتون توش توضیح دادند با اون برگه به مدرسه مراجعه کنید و مدرسه ار تاریخ 29 آگوست شروع میشه .

باز هم خسته شدم چون به تایپ با لب تاب هم عادت ندارم و مرتب نوشته هام می پره هر مطلب رو چند بار تایپ کردم تا به اینجا رسیده اگر در مورد چیزی از اینجا می خواهید بدونید برام پیغام بذارید تا جاییکه برامون مقدور باشه براتون در پست های بعدی خواهیم نوشت اما خودم می خوام از اوضاع خرید و فروشگاهها تا جاییکه در این مدت کم آشنا شدم و خاطرات خودمون از این یک ماه بنویسم . دعا خیر یادتون نره .

این هم لینک شرکت کنپارس برای اجاره موقت آپارتمان :

http://www.parscanada.com/arrivalServices.aspx

عید سعید مبعث بر همه شما هموطنان عزیز مبارک تشویق

 پینوشت :

چون خیلی از دوستان با پیامهای خصوصی و غیر خصوصی در مورد قیمت اجاره خونه و هزینه ای که کنپارس از ما بابت پیداکردن حونه از ما گرفته پرسیده بودند ترجیح دادیم اونو در یک پینوشت بذاریم .

دوستان خونه ای که ما گرفتیم شرایطش فرق داشت  قبلاَ  تحت اجاره شزکت کنپارس بود و می خواستند خونه رو به مالکش برگردونند که ما یک ماه سابلت کردیم و بعد از یک ماه قرارداد به خودمون منتقل شد در ضمن لازم است همین جا بابت زحماتی که آقای مختاری و آقای روزبه برای ما کشیدند تشکر فراوان کنیم . شما برای اطلاعات بیشتر می تونید به سایت کنپارس مراجعه کنید و با شماره تلفن شرکت تماس بگیرید .

 

/ 43 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیوشا

مریم جون خییییییییییلی ممنونم بابت این جزییاتی که نوشتی عزیزم.این جزییا ت برامون خیلی باارزشند.امیدوارم همیشه خوشبخت باشیدوخیلی خوشحالم با این دقت تونستین برنامه ریزی کنید و وقت و پول تون هدر نره.می خوام همینجا ازت قول بگیرم ایشالله تونستم به اونجا برسم همه تجاربت رو در اختیارم بزاری عزیزم. برای تایپ نوشته هات باید بگم که تند تند سیوش کن که مجبور نشی چند بار بنویسی.نوشته هات به آدم انرژی مثبت میده .نگرانی رو از آدم دور می کنی.آرزوی توفیق براتون دارم .از شرکت کنپارس هم متشکرم بخاطر این همراهی موفق.می بوسمت عزیزم.

نیوشا

راستی خیلی وقته لینکت کردم. [ماچ]

لیلا میر

ممنون از مطالبتون .میتونم شما رو لینک کنم

رینا

میدانید بهترین چیست.بهترینهای دنیا را براتون آرزو میکنم.از صمیم قلب براتون خوشحالم.

مانا

مریم و محسن عزیز خوشحالم که کارهاتون به خوبی پیش میره و یه جورایی دلتنگتونم چون فرسنگها از ما دورین.امیدوارم همینطور خبرهای خوب و امید بخش تو وبلاگتون بخونم و در شادیهاتون شریک بشم.امیر حسین گل را از طرف من ببوسین.مراقب خودتون باشین.

منا

سلام مریم جان[قلب] حالتون چطوره ؟ خوشحالم که کارهاتون به خوبی پیش می ره ...و ممنون که اطلاعاتتونو به ما هم منتقل میکنید ....... راستش تمام نگرانیهای شما در مورد بچتونو منم دارم و امیدوارم با خوندن مطالب شما این نگرانیها کمتر بشه ... باارزوی موفقیت و سلامتی

فریار

کاش که یه خبری از خودت گذاشته بودی.

مسافر کبک

سلام مریم جان حالت چطوره؟کارها خوب پیش میره؟هوا گرم شده؟آخه شنیدم 2 ماه خیلی مرطوب و گرم داره. مراقب خودتون باشید

هستی هادی

سلام عزیزم عید شما هم مبارک. امیدوارم به همه آرزوهای قشنگت برسی خانمی.اینم ادرس وبلاگمون هست.[گل][گل][گل]

اشرف

سلام مریم جون خوشحالم که سالم و سرحال هستید. ببخشید که خیلی دیر برایت پیغام می گذارم . چند وقتی اینترنت نداشتم اما همیشه به تو دوست خوبم فکر می کنم و امیدوارم زیر سایه خدای بزرگ زندگی شاد و راحتی در کانادا داشته باشی. به آقا محسن عزیز سلام برسون و روی ماه امیرحسین جان را ببوس. دست راستت روی سر همه ما منتظران. برای ما هم دعا کن. شاد باشید[قلب]